Paprocie są wdzięcznym tematem do rozważań. Mocne i sztywne pędy można fotografować nawet w wietrzny dzień bez obawy iż zdjęcie będzie poruszone. Do ich malowniczego sposobu wzrostu można dopisywać różne historyjki. Najmilszym mi eksponatem jest nerecznica samcza 'Crispa' (Dryopteris filix-mas), o której nie raz już wspominałam a najpiękniejsza jest właśnie wiosenna szata.
Wygląd z wolna rozwijających się liści bardzo pobudza moją wyobraźnię. Widzę, jak z szelestem przeciąga się i napina zesztywniałe od zimowego snu ramiona a ziewając zakrywa zmarszczonym liściem usta. Widzę, jak po chłopsku zwiniętymi w piąstkę końcówkami czochra swędzące brązowe łuski po których spacerują w górę i w dół mrówki. Prostuje zawinięte pastorały, ogląda czubki paznokci, zdmuchnie z nich paproch po czym znów zwija przed chłodem Zimnych Ogrodników. A wszystko to dzieje się za moimi plecami, bo gdy szybko obrócę się do niej przodem - zastyga w bezruchu jakby nigdy nic.
Piękne Miłko!
OdpowiedzUsuńPaprocie potrafią rozwiązać ogrodnikowi język ;)
UsuńCudny czas rozwijania pastorałów. Mam podobne zestawienie z hostami. Pięknie!
OdpowiedzUsuńBo paprocie i funkie to doborowe towarzystwo :)
UsuńPaprocie są bardzo pięknymi roślinami! Bardzo ciekawy post! Dziękuję :)
OdpowiedzUsuńDziękuję również, miło mi, że post się spodobał :)
UsuńTe ciemniejsze żyłki dodają jej uroku, piękność!
OdpowiedzUsuńCiemne łuski pokrywające nerw liścia od spodu podobne są niedźwiedziego futra :)
UsuńWiosna budzi poetkę! Cudne zdjęcia
OdpowiedzUsuńTo przez te soki w tkankach mocnej krążące ;)
UsuńTeż lubię paprocie. Piękny opis! :)
OdpowiedzUsuńOstatnio miałam okazje robić zdjęcia plenerowe parze na tle paproci - wyszło mega! W ogóle paprocie mają swój urok :)
OdpowiedzUsuńPaprocie zawsze kojarzyły mi się z jakąś magią, tajemnicą ... Do tej pory nie wiem, dlaczego :) Piękne te Twoje okazy, może i u siebie w końcu je posadzę. Póki co walczę, aby w końcu doprowadzić swój ogród do porządku kliknij po więcej. Trochę późno się za to zabrałam, ale lepiej późno, niż wcale. Mam nadzieję, że będzie choć po części podobny do Twojego :) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńSliczne kwiaty. Ja wlasnie zaczynam z nimi swoja przygode. Kupilem teraz monstere i czytam troche o niej. Znalazlem nawet ciekawy artykul na ten temat: https://agrecol.pl/porady/jak-pielegnowac-monstere-czyli-kiedy-monstera-wkracza-w-nasze-zycie/. Masz moze taka rosline u siebie? :D
OdpowiedzUsuńFajny wpis i bardzo ładne zdjęcia
OdpowiedzUsuńMoim ulubieńcem w zielonym ogrodzie jest budleja
OdpowiedzUsuń. Paprocie natomiast kojarzą mi się z pięknem lasu oraz z jego niesamowitym zapachem.
Thanks a lot for writing this, it was quite helpful and showed me a ton
OdpowiedzUsuńKeep it up, nice post! Exactly the info I needed to know.
British original art
ciekawe czy maja kwiaty
OdpowiedzUsuńPiękne zdjęcia
OdpowiedzUsuńPaprocie są po prostu przepiękne, na wiosnę musze rozmnożyć kilka w mim ogrodzie.
OdpowiedzUsuńMegaa fajnie!
OdpowiedzUsuńChciałbym Wam polecić stronę https://ogrod24.com , na której znajdziecie sklep ogrodniczy online z najróżniejszymi maszynami ogrodowymi, narzędziami ogrodowymi i wiele więcej. Jeżeli jesteście zainteresowani ich ofertą, to wszelkie informacje znajdziecie na stronie.
OdpowiedzUsuńSuper wpis!
OdpowiedzUsuńo fascynujące, jak natura potrafi być pełna tajemnic! Chciałabym poznać więcej na temat tego, co kryje się wewnętrznie w życiu paproci.
OdpowiedzUsuńFascynujące jest obserwowanie subtelnych niuansów wewnętrznego życia paproci, które ukazują, jak różnorodne i bogate może być świat roślin.
OdpowiedzUsuń