sobota, 2 maja 2015

Nim zbudzi się kolos.

Bardzo lubię ten moment kiedy paprocie prostują liście. Bez pośpiechu, z lekkim szelestem łusek, jak olbrzym z wiekowego snu prostujący ramiona. Teraz mają kolumnową formę i odpowiedni luz oraz przestrzeń wokół. Rośliny rosnące po bokach nawet nie przeczuwają, że wkrótce zapanuje nad nimi ciemność, bowiem paproć bez pardonu rozłoży po ziemi liście. Stary egzemplarz nerecznicy samczej 'Crispa' (Dryopteris filix-mas) w obwodzie mierzy ponad metr. Niezawodna, zawsze zdrowa, żadne mrozy nie zaszkodziły uśpionym pąkom.


Pastorały młodych liści są tak duże i grube, że w porównaniu z innymi paprociami wyglądają jak na sterydach. Jak zaciśnięta pięść boksera wagi ciężkiej.
Z góry natomiast przypomina mi panoramę wieżowców i drapaczy chmur oglądanych z helikoptera. Prawie Nowy York i Manhattan z siecią ulic i przecznic patrolowany przez Helicopter Flight Services.13 komentarzy:

 1. Piękne paprocie :) Uwielbiam je! Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię paprocie za ich magiczność. W końcu obrastają zapomniane zakątka, źródliska i cieki wodne - czyli rosną tam gdzie mieszkają Elfy, Wróżki i Krasnoludki !

   Usuń
 2. Fantastyczna! Świat przyrody jest tak różnorodny i niesamowity, wciąż na nowo mnie zachwyca to, co widziałam już tyle razy, zwłaszcza na takich zdjęciach jak Twoje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię kontemplować przyrodę w kucki i przyglądać się jej ze szczególną drobiazgowością. Wtedy można spostrzec niecodzienne zjawiska. Mrówki biegnące za swoimi sprawami, pająki rozglądające się za zdobyczą, trzmiele i pszczoły zaglądające do wnętrza kwiatów. Obok nas jest druga INNA planeta :)

   Usuń
  2. To ta sama planeta, tylko my zbyt często ignorujemy jej istnienie :(

   Usuń
 3. Przepiękne, nigdy w taki sposób nie myślałam o paprociach, cudownie to opisałaś. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten egzemplarz jest wybitnie monstrualny, kto odwiedza mój ogród zawsze pyta co to takiego. Na tym etapie rozwoju wygląda zjawiskowo i kosmicznie :)

   Usuń
 4. Cudownie :) - a nie dalej jak wczoraj poczytałam sobie wszystkie Twoje poprzednie o paprociach i wynotowałam nazwy, na razie mam jedną ale chyba zapałałam dzięki Tobie do nich uczuciem :) - mam nadzieję że odwzajemnią, a narecznicę dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paprocie na rabatach dodają magiczności i powagi ogrodowi. Paprocie to kolejne wtajemniczenie w sztuce ogrodniczej ;)

   Usuń
 5. Też lubię podglądać rosnące paprocie. Twoja zapowiada się niezwykle okazale:) Miłego tygodnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, obecnie rozrosła się niebywale. Z ziemi - dla robaczków wygląda jak wieża Babel ;)

   Usuń
 6. Mam podobne wrażenie jak Miłka - paprocie wnoszą do ogrodu magię i tajemniczość.
  Są atrakcyjne i wiosna i latem.
  Właśnie dosadziłam kilka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do paproci trzeba dorosnąć - tak jak do picia kawy czy cierpkich oliwek w zalewie. Niektórzy nigdy nie sięgną wyższej konstelacji a inni stają się koneserami smaku :)

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)