wtorek, 3 maja 2016

Ulubieniec i wymarzeniec.

Jak pierwiosnek lekarski jest stosownie kontrolowany tak zawilec gajowy 'Alba Plena' (Anemone nemorosa) ku mojej radości rozrasta się i mnoży w kilku miejscach w ogrodzie. Początkowo rósł w trudnych okolicznościach otoczony i zniewolony przez zieloną runiankę japońską - posiadacze zapewne znają jej zdolności. Udało mi się uratować kilka kłączy i posadzić w godnym dla bylinki miejscu. Od tego czasu zawilec kilkakrotnie zwiększył zasięg połaci a kilka następnych korzonków przeniosłam w nowe miejsca.Śnieżna biel tej odmiany i korona z gęstych płatków wewnątrz kwiatu po prostu mnie oczarowały. Świeżości kwiatom dodaje żółta minimalna kryza pomiędzy dużymi płatkami a pomponikiem gęstych.
Wymarzeńcem w tym odcinku jest inny zawilec gajowy 'Green Fingers', odmiana szczycąca się charakterystyczną kryzą z zielonych listków. Dostałam go od Talibry na drodze przyjacielskich wymian. Kilka razy z roztargnieniem rozgrzebałam korzonki pazurkami przy pieleniu, skutkiem czego na jednej rabacie rośnie w trzech miejscach. Czekam z utęsknieniem kiedy "zielony palec" stworzy łączkę jak piękna 'Alba Plena'.

9 komentarzy:

 1. Bellisima floración y por ciertyo muy buenas fotografías. Un abrazo desde Plantukis.

  OdpowiedzUsuń
 2. 'Alba Plena' też się u mnie ładnie rozrasta, 'Green Fingers' słabo ale u Ciebie na pewno szybko się rozrośnie, dobrze, że się znalazł :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W momencie sadzenia zawilca za altanką nie wiedziałam, że będzie tam tyle cienia. Zawilce, szczególnie te wiosenne lubią słoneczko ... wtedy szybciej przyrastają. Teraz jest za późno na przesadzanie.

   Usuń
 3. Duże skupiska zawilców wyglądają pięknie. Ja ich niestety nie mam w ogrodzie. Wspaniałe zdjęcia! Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, wszystko co rozrośnięte na ilość jest piękne, mam na myśli Twój urzekający wieniec floksów ;)

   Usuń
 4. Imponujący jest, pięknie wygląda :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na imponujący wygląd obu pięknisiów ;)

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)