niedziela, 20 marca 2011

Wstydliwe kwiaty.

Cyclamen coum to niepozorna wiosenna bylina, mało rozpowszechniona w ogrodach więc nie kojarzona z wczesną porą roku. Pochodzi z cieplejszych rejonów Europy, lecz dzięki grubej bulwie przy odrobinie ochrony przed mrozami z powodzeniem udaje się w naszym klimacie. W zacisznym i wilgotnym miejscu mnoży się z bardzo drobnych nasion oblepionych elajosomem zjadanym przez mrówki, które dzięki temu roznoszą je po ogrodzie. Kwiaty są znacznie mniejsze niż wzorzyste blaszki, a dodatkowo zagięte w dół łodygi nie wynoszą ich powyżej kobierca liści. Rozwinięte purpurowe płatki wywinięte w górę  z zażenowaniem skrywają białą plamę wokół wnętrza kwiatu.
5 komentarzy:

 1. Malutki, śliczny, kapryśny kwiatuszek, który rośnie u mnie w ogródku skalnym . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie nie tyle kaprysi co pokłada się po ziemi. Podejrzewam, że mam zbyt urodzajną i wilgotną glebę, po prostu ma za dobrze i jest leniwy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Feeling lucky again, spring is arriving in Poland too. Cyclamen coum is a most pleasant species,I enjoyd the pictures.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miłko u Ciebie wiosna a Cyklameny coum wygladają ślicznie i mają w sobie tak dużo uroku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne, tyle że one są takie maleńkie !
  Myślę że powinna być z nich spora łączka aby dały efekt. Szczęściem dobrze się sieją i być może ... za parę lat łączka będzie ;-)

  OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)