środa, 16 marca 2011

Powiew Wiosny.

Na krótki czas zawitała do mnie Pani Wiosna. Ciepłym wietrzykiem dmuchnęła pod ściółkę ożywiając kilka kępek rannika zimowego. Eranthis hyemalis w zasadzie powinien kwitnąć w otoczeniu śniegu, przebijając białą okrywę niczym przebiśnieg, ale przy obecnej nieobliczalnej pogodzie wszelkie zwyczaje roślin są zmienione.Z nastaniem pełnej wiosny liczę na większą ilość kępek. Rannik ten bardzo dobrze zasiewa się sam zapylony uwijającymi się pszczołami przy pierwszych kwiatach w wiosennym ogrodzie. Z jednej rośliny wysypuje się masa nasion, bowiem pojedynczy egzemplarz uzbrojony jest w pokaźną ilość podługowatych nasienników.Siewki przy plewieniu sprawiają pewne trudności. Bowiem ilość nitkowatych młodych roślinek jest nieograniczona. Nie wiadomo co z takimi robić - omijać pazurkami pozwalając panoszyć się pomiędzy chwastom czy traktować jednako z nieproszonymi.
Zawsze jednak pewna ilość przeżyje i wzmocni się do kolejnej wiosny ukwiecając rabatę.


2 komentarze:

  1. Nawet malutki kwiatuszek , który już pokazał swój kolor cieszy.Zastanawiasz się co robić z siewkami rannika, jak ja - co robić z siewkami ciemiernika i białych fiołków.Częściowo zostawiam, część rozdaję chętnym do zasadzenia ich u siebie, a część niestety kończy w kompoście.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwsze kwiatuszki od razu wyławiane są przez tęskny za wiosną wzrok ;)
    Siewki rannika są bardzo delikatne, to cienka a długa igiełka. Zauważyłam że najwięcej ich jest w rogach rabaty, czyli tam gdzie nie dosięgam drapaczką.
    Z siewkami ciemierników mam podobny kłopot, tyle że są mocniejsze i łatwiej pikować do wysyłki. Fiołek biały(u mnie motylkowaty) też potrafi zaleźć za skórę ;)

    OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)