piątek, 12 sierpnia 2011

Stara poczciwa odmiana.

Dąbrówkę sadziłam już w ubiegłym wieku - brzmi bardzo wiekowo ?
Ajuga reptans 'Atropurpurea' to chyba jedna z najstarszych odmian, dobrze rosnąca i rozrastająca się tworząc szerokie kobierce bordowych lśniących liści. Gdy trawi na sprzyjające warunki : żyzną wilgotną glebę liście o zaokrąglonych czubkach stają się niezwykle dorodne i intensywnej barwy. Z pojedynczej rozetki na wszystkie strony świata wypuszcza nitkowate rozłogi, które zakotwiczone w roślinie matecznej trwają w oczekiwaniu na możliwość wciśnięcia się gdzieś w glebę. Ma też niezwykłą siłę przetrwania, zawsze znajdzie sposób aby być pierwszą przed słońcem. Ta poniżej zmaterializowała się samoistnie z nasion roznoszonych pewnie przez mrówki i szybko stworzyła niewielką kępkę. W pobliżu jednak szybciej rozmnożyła się Poziomkówka indyjska (Duchesnea indica), jednak i na nią cwana dąbrówka znalazła sposób. Mianowicie wdrapała się rozłogami na szeroki kamień służący mi do poruszania się po rabacie nie zadeptując ziemi. Dzięki temu, z zielonej gęstwiny spogląda na świat szklistą powierzchnią liścia odbijając promienie słońca.

6 komentarzy:

 1. Usunięty z powodu "zjedzonych" literek. Pisałam, że mam z nią trochę kłopotów, bo chciała by być wszędzie.Nie wszędzie jednak jest jej miejsce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja też potrafi się rozpędzić, ale wokół ma kilka innych równie szybkich roślin. Przynajmniej glebę zasłonią i nie trzeba plewić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam ją między innymi w trawniko-chwastniku:)
  I jeszcze w paru miejscach, nie usuwam, nie tępię - darzę sentymentem bo to jedna z pierwszych bylin jakie sadziłam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A na tych trawniko chwastniku zakwita, czy raczej nie zdąży ?
  Mam wrażenie, że jeśli pojedyncza rozeta wyjdzie gdzieś na lepsze światło - wygląda okazalej jako akcent niż szeroka połać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bo bardzo szerokie połacie są nudne, jak w OB :) W ogrodach podobają mi się właśnie takie akcenty, jak ta alpinistyczna dąbrówka u Ciebie, kawałki 30-40 cm średnicy. Atropurpurea ma to do siebie, że jej kępy są bardzo zwarte i dekoracyjne, kwiaty wiosną też piękne. I jakoś odpukać nie ma problemu z mączniakiem w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zauważyłam, że potrafi zasiewać się a odmianowe wracać do tej właśnie formy. Zresztą odmianowe też sieją się wracając do bordowego koloru ... ale i tak ja lubię ... jeszcze ;-)

  OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)