sobota, 22 czerwca 2013

Ocalona siewka.

Rośliny dające dużo samosiewów niekiedy są dla mnie utrudnieniem, gdyż staram się panować nad roślinnością i w jakiś sposób mieć nad nią kontrolę. Z drzewami czy krzewami sprawa jest o wiele łatwiejsza - ciach ciach i już są powstrzymane. Co innego z mniejszymi bylinami ... tu już trzeba mozolnie przerywać siewki. W taki oto sposób o mało co a pozbyłabym się czyścicy wielkokwiatowej 'Variegata' (Calamintha grandiflora), która ma w zwyczaju władać dużymi połaciami. Choć jest bardzo jasna i pstrokata to w ciemnym skraju rabaty, gdzie przeważają zielono listne byliny nie ma konkurencji stwarzającej natłoku kolorów.Z niepozornych siewek wyrastają rozgałęzione krzewinki, które licznymi pędami torują sobie miejsca i stwarzają zbytnie zagęszczenie. Ponieważ nie wszystkie siewki równomiernie powtarzają cechę pstrolistności - te bardziej zielone usuwam a pozostawionych i tak jest masa. Aby jeszcze bardziej ograniczyć rozsiewanie czyścicy staram się obcinać przekwitnięte kwiatostany, które i tak po kwitnieniu szarzeją i ogałacają się. Dodatkowo przeciągająca się zima i mokra wiosna przetrzebiła wschody bylinki. Suma summarum - w tym roku jest tylko jedna krzewinka !


W tym roku już nie będę taka bezwzględna. Spokojnie poczekam aż wysieje drobne nasionka i suche kwiatostany usunę gdy będą puste. Pewnie w przyszłym roku znów przetrzebię zmasowaną ilość oraz  zieleńsze egzemplarze. Czego to się nie robi aby tylko zachować równowagę kolorystyczną rabaty a tym samym ogrodu ... ?!


10 komentarzy:

 1. Nie znam, a piękna i tak ładnie rozjaśnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - właśnie "trzymam" ją dla rozświetlenia zieleni w zestawie jednolitych host i łanu niskiej kokoryczki.

   Usuń
 2. ciekawa roślina. Osobiście raczej unikam pstrokatych roślin, ale ta u ciebie faktycznie dobrze rozjaśnia zakątek, tworzy ładną barwną plamę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pstrolisne trzeba umiejętnie dozować i nawet czyścica w masie potrafi bić po oczach, widzisz jak "ruchliwy" ma wzór na liściach niemalże zamazując kształt listków ?
   Dlatego staram się ją przerywać i umniejszać. W tym roku o mały włos a umniejszyłabym do zera :/

   Usuń
 3. ...powoli zaczynamy zabawę z ogrodem więc jestem zielony w kwestii roślinnej ale wizualnie ładna...

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy podobnie jak ja czujesz dreszcze ekscytacji na plecach i mrowienie w palcach gdy przyniesiesz nową roślinę do posadzenia w obmyślonym miejscu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...bardziej szaleję ze szpadlem lub widłami, od pielęgnacji i planowania jest Połówka, ale widzę ile jej to radości niesie...

   Usuń
  2. Ech, chciałabym aby moja Połówka garnęła się choćby do pomocy ... marzenie ściętej głowy ;)

   Usuń
 5. Żebym ja tak się pozbył Rudbekii!..a ja mam 2 inne roślinki pstrokate;)..obmyślone miejsce nieraz staje się niewłaściwe i trzeba przenosić w nowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie strasz tak rudbekią, bo zastanawiam się czy zawczasu jej nie usunąć póki jeszcze rośnie w kępce ;)
   Która rudbekia tak Ci rośnie ?

   Mam też takie rośliny, które ciągle przenoszę z rabaty na rabatę gdyż mi "nie siedzą" w kompozycji. Rekordzistki przenosilam cztery razy :/

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)