poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Wiosenna szata.

Wiosenna szata dużych bylin częstokroć nie zapowiada późniejszego efektu. Młode liście mają bardziej nasycone kolory, jakby na małej powierzchni skoncentrowano ilość barwy przeznaczonej dla dorosłego egzemplarza. Patrząc na krępe i gęsto stłoczone liście trójsklepki szerokolistnej (Tricyrtis latifolia) nikt nie spodziewa się późniejszego pokaźnego wzrostu. Jest to najlepiej rosnący gatunek w moim ogrodzie, sztywne pędy bez podpierania utrzymują żółte kwiaty w należytym pionie.Dorosły egzemplarz zauroczył mnie na spacerze po Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew. Od tej pory wypatrywałam sadzonek tej rośliny w bogatym asortymencie ambitnych szkółek. Jest to bylina niezwykła i oryginalna. Podługowate torebki nasienne w masie wyglądają jak zatrzymane w obiektywie krople rzęsistego deszczu. Niespotykana ilość pąków jest imponująca, otwierające się stopniowo przedłużają atrakcyjność kwitnienia. Choć rozrośnięte kępy są bujne to cała bylina sprawia wrażenie przestrzennej i ażurowej.

Podziwiając z bliska budowę storczykowatych kwiatów, można w nich dojrzeć azjatyckie pochodzenie. Rudo brązowe kropki na wywiniętych na zewnątrz płatkach kontrastują z jasno seledynowym słupkiem. No i to delikatne podświetlenie nadające lekkości ... przepiękne !

6 komentarzy:

 1. Lubię trójsklepki, właśnie za ten ażur i przestrzeń jak to ładnie ujęłaś. Żółtej nie mam, może i ja się za nią rozglądnę.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam kilka gatunków i odmian trójsklepek. Formosana jest gibka i kładzie się po innych roślinach, a hirta objadana z listków - generalnie grymaszą na glebę. Tej szerokolistnej nic nie rusza.

   Usuń
 2. Przepiękne roślinki :) Super artykuł !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za uznanie :)
   Pozdrawiam !

   Usuń
 3. Ciekawa wersja bardziej chyba popularnych fioletowych odmian, u mnie jakoś trójsklepki nie utrzymują się... cóż zrobić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie nie utrzymują się właśnie te kolorowe fioletowe. Mają płytki system korzeniowy, więc nie korzeniąc się głęboko leżą na sąsiednich roślinach. Bardzo mnie to złości, bo jednak wolę jakikolwiek ale ład i porządek na rabatach. Koleżanka Pomorzanka ma ciekawą odmianę, która rośnie zwarcie i pionowo - zacznę się do Niej uśmiechać :)

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)