piątek, 27 czerwca 2014

Królewski zapach.

Czy można uwielbiać odmianę funkii za jej boski zapach ?

Zwykle różnorodne odcienie zieleni mamią nas by zdobyć kolejną odmianę. Blaszki pasiaste, plamiaste, jasno lub ciemno obrzeżone. Satynowo błyszczące lub błękitno matowe:  do koloru do wyboru. A już niewielu ogrodników spostrzega urok kwiatów. Fakt, że niektóre kwiaty host wołają o pomstę do nieba za swą niechlujność i nijakość. Niektóre odmiany z rodzaju fortunei próbują masą kwiatostanów nadrobić ich mało atrakcyjny kolor.
Jednak sporty z odmian 'Fragrant Bouquet' zawsze będą charakteryzować się czysto śnieżnymi kwiatami wytwornego kształtu. Idąc dalej śnieżno białe kwiaty o zachwycającym zapachu posiada odmiana 'Royal Standard'. Oprócz dystyngowanego i strzelistego kształtu kępy, falująco ułożonej gęstwiny liści - zapach kwiatów nie ustępuje zapachowi wiciokrzewów. Podobnie jak u wędrujących po siatce krzewów - zapach tej odmiany nabiera siły wraz z nastawaniem wieczornego chłodu. Można przyjąć, iż w momencie letniego przekwitania wiciokrzewu - hosta wczesną jesienią zajmuje miejsce w czołówce ogrodowych pachnideł. I wcale nie trzeba chować jej do cienia przed słońcem w trosce o przypalone końcówki liści, odmiana zdaje się być nieczuła na wysokie temperatury. Ewentualnie nieznacznie rozjaśni ostro zakończone czubki co nada masie plastycznej przestrzenności. Z premedytacją nie pokazuję kwiatów 'Royal Standard' by móc nacieszyć się urodą roztańczonej kępy.


2 komentarze:

  1. A mi podoba się całość tej rabaty! jakoś kwiaty funkiowe są dla mnie jednak dość cmentarne... To taka pozostałość z dawnych lat, kiedy funkie sadzono głównie na cmentarzach i tam je widywałam...
    Ale całość Twojej rabaty z pozostałymi kępami funkiowymi jak zawsze, mnie zachwyca!

    OdpowiedzUsuń
  2. Rabata to szumnie powiedziane, tam rośnie jedynie 8 sztuk :) To cypelek w porównaniu z okolicznymi, w razie konieczności do powiększenia dla nowych sadzonek.
    Zgadzam się - szczególnie te zielono listne są takie spokojne adekwatnie do nastroju pogrzebowo cmentarnego, podobnież jak biało różowe lilie. Ta odmiana ma również podługowate kwiaty wypisz wymaluj podobne do lilii.

    OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)