niedziela, 6 lutego 2011

Skalnica zarzyczkolistna 'Silver Velvet'.

Do rodzaju Saxifraga należą rośliny duże i małe. Rozpiętość rozmiarów jest zadziwiająca bowiem ogromna tarczownica tarczowata również należy do tego rodzaju.
W tej grupie skalnice właściwe posiadają ciekawie ubarwione liście. Jedną z piękniejszych jest niezwykle kolorowo ubarwiona Saxifraga fortunei 'Silver Velvet'.W sezonie mieni się ciepłymi odcieniami brązów, fioletów, złocistych rudości a zieleń przebija się jakby dla zachowania pozoru rośliny.

Wiosną małe, poszarpane listeczki przebijają się przez ściółkę w pogoni za słońcem.


Pozornie mała kępka w ciągu sezonu rozrasta się nabierając wigoru i coraz większej ilości liści. Przybierają jednolitych brązów z seledynowym zaznaczeniem nerwów. Ubarwienie takie jest charakterystyczne dla tej odmiany skalnicy zarzyczkolistnej.
Pod koniec sezonu pojawiają się wystające ponad kolorowe liście liczne pędy kwiatowe. Kwiaty ściśnięte w szarawe kuleczki wyglądają jak krople rosy zawisłe na pędach.
Z pąków otwierają się kwiaty o nieregularnich płatkach, bowiem dolne dwa są znacznie dłuższe od niepozornych górnych.Jesienne kolory skalnicy pięknie ubarwiają ogród u schyłku sezonu a początek kwitnienia wita nieubłaganie zbliżającą się jesień.
Często zdarza się, że jesienne pierwsze przymrozki zwarzą pędy kwiatowe nim bylina zakwitnie wszystkimi pąkami a spadajace z drzew liście nie czekając zakryją kępę całkowicie.3 komentarze:

  1. Bardzo to fajne roślinki, doprawdy nie wiem dlaczego jeszcze ich nie ma w moim ogrodzie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele mam jeszcze takich niedopatrzeń, ale naprawiam sukcesywnie ;)

    OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)