środa, 15 sierpnia 2012

Biała rabata w The Rookery.

Jest kilka zasad charakterystycznych dla tradycyjnych angielskich ogrodów. Podziały przejściami na linie widokowe a tym samym układ rabat ciągnących się wzdłuż często prostych chodników wyłożonych "odpadami" kamiennymi lub dachówkami. Wtrącanie małej architektury w postaci murków ceglanych, łuków i zegarów słonecznych. Tworzenie rabat z biało kwitnących roślin też jest znamienne, bowiem "wymyśliła" je prekursorka stylu Vita Sackville-West.
The Rookery też ma swój zestaw białych roślin ulokowany za murem po obu stronach ścieżki, a na przeciwległych końcach ustawiono białe ławki fundatorów. Zwyczaj z tymi ławkami też jest fajny, bowiem w miejscach użyteczności publicznej ustawiane są różnych wielkości ławki i siedziska z odpowiednią adnotacją na oparciu.
Zgodnie z inwencją zebrano biało kwitnące rośliny oraz te o przeważającej ilości bieli na liściach. Między innymi kwitły kępy złocieni właściwych (Chrysanthemum leucanthemum), które rozświetlały cień za dereniem 'Elegantissima' :
Przekwitłe kwiatostany parzydła leśnego Aruncus dioicus choć już zielone nadal pasowały do idei - swą drobną strukturą nadawały lekkości kompozycji pod murem, natomiast w kącie schodków przewieszały się rozpierzchłe liście turzycy leśnej (Carex sylvatica):Po drugiej stronie ścieżki nad całością górowały wysokie na ponad cztery metry budleje 'White Profusion' (Buddleia davidii) przy których Persicaria polymorpha (uwaga w komentarzach) wyglądał na niewinnie rosnącą średnich rozmiarów bylinę:Na białej rabacie miejsce znalazła pokaźnych rozmiarów magnolia o zaskakująco błyszczących i skórzastych liściach kwitnąca kilkoma kwiatami z wiosennych pąków:Idąc dalej za grupą krzewów w luźnej zgrai rosły wyselekcjonowane białe kosmosy pierzaste (Cosmos bipinnatus):


A wdzięczny zawilec mieszańcowy 'Honorine Jobert' (Anemone x hybrida) rozwijał pierwsze płatki ukazując wnętrze kwiatu:

13 komentarzy:

 1. Co jak co ale Anglicy znają się na ogrodniczym fachu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety muszę Ci przyznać rację, akurat w tym wybaczam im ich narodową zarozumiałość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Białe rabaty sprawdzają się szczególnie w upalne dni, dają wyrazne uczucie chłodu. Podoba mi się rumian w zestawieniu z dereniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rumian dodatkowo rozbiela jasnego derenia. Mnie też spodobało się to zestawienie.

   Usuń
 4. Prawdziwy, urokliwy angielski styl, cieszy oko, daje ukojenie duszy ... Podoba mi się !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia co jest jednakowe w tych wszystkich ogrodach angielskich ?
   Czy to, że każdy kolejny wygląda na stary i zmurszały, nawet świeżo zakładany ?

   Usuń
  2. Myślę,że to przez te ich ciepłe zimy rośliny rosną stale, a nasze co rok startują niekiedy od zera - to jak mają być rozrośnięte i wyglądać na wiekowe. Białe rośliny zwykle omijałam bo brzydko się starzeją ale ostatnio i u mnie ich przybyło.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Ależ mają jesień i zimę, tyle że w znacznie łagodniejszych temperaturach. Tak samo liście lecą z drzew i przechodzą sen zimowy.

   Usuń
  4. Chodziło mi o to ,że nie wymarzają do poziomu ziemi i nie trzeba ich wycinać.

   Usuń
 5. A ten rdest pod budleją to nie jest przypadkiem persicaria polymorpha ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie może to być ten rdest - stwierdzam po konfrontacji z siecią. Dziękuję za zwrócenie uwagi, zaraz poprawię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wielokrotnie odwiedzam Anglię i zawsze gdzieś zahaczę aby podpatrzyć ich ogrody, są piękne. Lubię budleję, ale w moim ogrodzie , mimo starań , nie przezimuje:( a motyle tak ją kochają:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za super posty. Są dla mnie źródłem inspiracji.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie.
  http://ogrod-naturalnie.blogspot.com/
  Ania

  OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)