czwartek, 9 sierpnia 2012

Promienisty układ ścieżek.

Kolejny raz wybrałam się do Tajemniczego ogrodu, tym razem zaopatrzona w czyste karty aparatu i naładowane baterie. Do rozległego parku otaczającego ogród weszłam frontowym wejściem, gdzie zaraz za pierwszymi krzewami postawiono tablicę informacyjną. Nareszcie wiedziałam jaki ogród zwiedzam !

Jego pełna nazwa to The Rookery, na wzniesieniu Streatham Common a znajduje się w południowym Londynie. Wcale się nie dziwię, że za pierwszym razem główne wejście przeoczyłam. Kto by przypuszczał, że zarośnięta brama bez znamiennego napisu Welcome będzie wiodła do parku ?Minąwszy rozległe tereny parku zeszłam kamiennymi schodami prowadzającymi wprost na okrągły dziedziniec ze studnią z drewnianą nadbudówką. Studnia została zabezpieczona prętami, lecz przesz szpary można zauważyć, że jest "zajęta" przez wszędobylskie języczniki Phyllitis scolopendrium.Z dziedzińca promieniste ścieżki rozchodzą się na cztery strony świata każda ujęta kamienną pergolą bujnie obrośniętą glicynią chińską Wisteria sinensis.
Wewnątrz okrągłego dziedzińca w chodniku kształtem powtórzono niewielką sadzawkę z imponującym rozmiarem paprotnikiem szczecinkozębnym, kożuchem żywokostu i kilkoma kępami irysów i traw.
Natomiast w samym oczku rozrosły się grzybienie tak licznie, iż liście nie mogąc płasko leżeć na tafli wody wzniosły się ku górze.


Idąc każdą z czterech ścieżek przed zwiedzającym otwierały się kolejne osie widokowe. Mnie najbardziej spodobała się kompozycja jesiennie przebarwiających się traw, których beżowy odcień korespondował z jasnymi kwiatami róż w tle.

Wzdłuż zewnętrznych murów oddzielających ozdobny ogród od parku biegły przyścienne rabaty.

Ciekawa jestem wyglądu ogrodu przystrojonego w jesienne barwy. Być może uda mi się przedstawić jego urodę pod koniec sezonu.

4 komentarze:

 1. Wow, ale pięknie !!! Prawdziwy tajemniczy ogród z prawdziwą Alicją w Twojej osobie ... Króliczek był ? Albo chociaż koteczek ... ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ani króliczek, ani koteczek - jeno stadko szarych wiewiórów szalejących po gałęziach i ścieżkach. Bezczelne i rozpaskudzone te stworzonka w parkach, bez krępacji zaglądają do toreb pozostawionych na ławce obok.

   Był też gołąb, który koniecznie chciał coś dostać do jedzenia wcale nie będąc głodnym. W pewnym momencie podkuliłam stopy pod ławkę ze strachu, że mnie w palce dziobnie :D

   Usuń
 2. pospacerowałabym chętnie. czy widziałaś tam kogoś z ogrodników? ja mam wrażenie ,że te angielskie ogrody dbają o siebie same . Nigdy nie widać pielegnujacych ludzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogrodników nie widziałam, a w przypadku tego ogrodu myślę że byliby przydatni. Nie raz (przyznam się szczerze) wyrwałam jakiegoś chwasta bo mi w kadr wchodził :/

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)