wtorek, 19 października 2010

Bodziszkowe liście.

A teraz jesiennie o bodziszkach.
To byliny o zwykle niebieskich kwiatach, które podczas kwitnienia nie rzadko pokrywają cała roślinę zasłaniając pierzaste liście. Ale bodziszki piękne są także jesienią, kiedy przed zimowym uśpieniem przebarwiają się w ogniste i brunatne kolory.

Geranium phaeum 'Variegatum' rośnie wysoką kępą na wierzchu której sterczą liście słabo wybarwione. Dopiero zaglądając w spód widać viariegatowe ozdobniejsze. Należałoby oskubać delikwenta z wierzchnich zielonych aby pokazać na prawdę białawe: Geranium wlassovianum nie trzeba poprawiać bezspornej urody. Ten bodziszek w zasadzie cały sezon ozdobniejszy jest z liści, bowiem kwiaty są nieznacznej wielkości, raczej skromne. Natomiast mechaty dość duży liść obwiedziony brunatną obwódką na jesień oblewa się ognistą czerwienią:
Geranium ibericum var. platypetalum ma chyba największe kwiaty z bodziszków które zamierają z końcem lata aby pojedynczymi akcentami czerwieni na dużych liścia witać nadchodzącą jesień. Czy miałby więcej czerwieni w jaśniejszym stanowisku ?Geranium sanguineum 'Max Frei' drobny i niski bodziszek o zadarniającym charakterze przybiera brunatną barwę liści:


Geranium macrorrhizum 'Spessart' o białych kwiatuszkach z różowym nadmuchem wewnątrz kwiatu. Drobniejszy i niższy z korzeniastych również w brunatnych odcieniach :


Geranium sanguineum 'Album', średnio wysoki bodziszek o kopulastej kępce nie ma zwyczaju zmieniać radykalnie barwy na jesienną lecz za to w delikatnej oliwce:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)