wtorek, 7 grudnia 2010

Funkia zakupiona nosem.

W pewnym momencie ogrodnik szczególnie ukierunkowany na jedną grupę bylin, patrząc na mikrą sadzonkę wyczuwa nosem ciekawą odmianę. Tak też było i z tą funkią. Sztywne i masywne listki zdradzały iż pomimo niepozornej wielkości w przyszłości można spodziewać się pokaźnych rozmiarów. Dość długo zastanawiałam się na zakupem biorąc do ręki i odkładając na miejsce, aż doszłam do wniosku że warto zaryzykować. Dotychczas nie miałam w kolekcji funkii tak wyglądającej, więc nie podejrzewałam dubla.
Sadzonka przybyła do ogrodu wiosną 2008 roku i zajęła tymczasowe miejsce.


Już po kilku miesiącach złapała korzeniami grunt i nie oglądając się na porę roku wzorowo wypuszczała liście. Również rysunkowi na blaszce przybyło dodatkowych niuansów.Kolejny rok w ogrodzie - kolejne zmiany w wyglądzie i posturze. Wiosenne liście pokazały się z interesującym wicherkiem niby pofalowane, powierzchnia z lekkim matowym nalotem charakterystycznym dla błękitnych odmian. Wzór na liściu znacznie bogatszy oraz wielkość zmieniona.
Wtedy zaczęłam szukać nazwy, przypuszczałam że to będzie 'Dream Weaver' lub bardzo bym chciała żeby tak było.
Pod koniec sezonu 2009 funkia była już tak duża, że czym prędzej zaczęłam rozglądać sią za kolejnym dla niej miejscem, wiosnę 2010 rozpoczęła na nowej rabacie. Co jest trochę dziwne, sadzonce nie przybywało pąków, jedynie zmieniała się jakość liści. Z roku na rok stawały się masywniejsze, powierzchnia bardziej poorana bruzdami. Kształtem przypominały serce a wzór na liściu zmniejszył się do nieregularnego przecinka.
Kończący się sezon nadał funki cech dorosłego wyglądu odmiany 'Thunderbolt'.

4 komentarze:

 1. Hallo, beautiful pictures... i like the colours..

  OdpowiedzUsuń
 2. Hallo, thank you.
  I invite you often. By !

  OdpowiedzUsuń
 3. Reportaż "Z życia funkii" trzymający w napięciu do ostatka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa jestem jakiego wyglądu przybierze w kolejnym sezonie, mogłaby już przyrastać w liście ...

  OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)