wtorek, 5 marca 2013

Bardzo wczesna wiosna.


Wiosna i do mnie zawitała. Na razie jest nieśmiała i słaba, gdyż na rabatach jeszcze zalega twarda skorupa zmrożonego śniegu. Moje czesanie grabiami do liści na nic się nie zdaje a grabiami obawiam się skrobać. Nie chcę zadrzeć płyty lodu z obawy, że wyrwę ją wraz z rosnącymi pod spodem cebulkami.
W jednym miejscu, gdzie kiedyś stanąwszy butem w rabatkę spłyciłam warstwę śniegu - wdzięcznie wystawiły pąki przebiśniegi. To jedna z bardziej zacienionych rabat w moim ogrodzie. Tam zazwyczaj panuje orzeźwiający chłód w czasie sezonu - coś za coś. Wiosna najpóźniej zagląda, ale za to cieniście latem.


W kilku miejscach na wzniesionych rabatach wezbrały niewielkie strumyki. Spływająca woda wyryła kilka oczek i podmyła luźniejszą glebę. W tych lukach utworzyły się sople oraz mini przeręble.


A kilka lat temu taka wiosna kiedy przebiśniegi przebijały się przez bezśnieżną ściółkę, a wyglądało to TAK !

6 komentarzy:

 1. Śliczne sopelki :) Nie spiesz się z usuwaniem warstwy śniegu, za kilka dni będzie znowu zimno, przyroda wie co robi, zachowując ciepłą kołderkę dla roslin. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te sopelki są naprawdę mini. Również uważam, że przyroda swój rozum ma - u mnie nigdy nie ma tak wczesnej wiosny jak inni pokazują !

   Usuń
 2. U mnie nadal zalega gruba pierzyna - z dnia na dzień jest jej coraz mniej - ale pomimo tego jak dla mnie to sporo - jutro podobno ma być ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, ja mam kilka Mount Everestów na rabatach wokół podjazdu. Ewentualnie deszcze mogą strawić te złogi.

   Usuń
 3. A u mnie reszteczki śniegu. Ledwo zlazł, a wystawiają łebki cebulki- nieśmiało ale jednak.
  Niestety,nie mogę ich podziwiać, bo złapałam zapalenie oskrzeli.
  Trochę się martwię, bo zapowiadają tydzień śniegów i mrozów, a tu i róże zaczęły nabrzmiewać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojojoj, to Ty pewnie też wyrwałaś do ogrodu lecz cienko ubrana. Faktycznie - ochłodzenie w planach, może dzięki temu Twoja wiosna zaczeka aż wyzdrowiejesz.
   Zdrówka życzę ! Trzymaj się :)

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)