poniedziałek, 20 maja 2013

Przestrzenna i architektoniczna.

Angielski klimat jest łaskawy i przyjazny zarówno ciepłolubnym roślinom jak i tym z chłodniejszych rejonów świata. Tak jak w Polsce bez problemu możemy posadzić odporne na mrozy rośliny to nasz umiarkowany klimat nie pozwala na fanaberie.
Taki choćby wilczomlecz błękitnawy (Euphorbia characias subsp. wulfenii) podejrzewam, że jest bez szans na naszych rabatach. Może w cieplejszych rejonach Pomorza - w zacisznych kącikach ogrodu gdzie nie zalega ciężki śnieg i podmuchy osuszającego wiatru nie dosięgają. Czytałam relacje znajomych o prowadzeniu w donicach, ale roślina nie dorasta do imponujących rozmiarów jakie w gruncie potrafi osiągnąć. Wilczomlecz kilkucentymetrowy to nie to samo co półtorametrowa kępa z zadartymi w górę ciężkimi pędami !Ta roślina rosła w Green Park i podejrzewam iż nie jest tak okazała jak wypielęgnowany egzemplarz w prywatnym pokazowym ogrodzie. Choć temu wilczomleczowi nie można zarzucić bylejakości to lepiej wyglądają i kwitną w słonecznych miejscach, gdzie przepuszczalna żwirowa gleba jest odpowiednio skąpa w składniki pokarmowe.W zadrzewionym miejscu zielonego parku przewieszające się pędy z szaroniebieskimi liśćmi są idealnym tłem dla intensywnie seledynowych kwiatostanów - całość staje się atrakcyjnym i przestrzennym akcentem.

12 komentarzy:

 1. Z przyjemnością posadziłabym u siebie taki egzemplarz. Bardzo lubię rośliny o takim pokroju. Ma też niezwykły odcień zieleni. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję innego z rodzaju Euphorbia - na przykład E.amygdaloides 'Purpurea. Kwiatostany znacznie mniejsze (bez porównania), ale bordowe listki szczególnie podkreślają kolor seledynowy. No i na Twoje skarpki akuratny - lub sucho i słonecznie.

   Usuń
 2. Wspaniałe okazy. Mają cudowny, seledynowy kolor!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, i takie szerokie grubaśne kwiatostany jak kominy ciepłowni :D

   Usuń
 3. Piękna, swobodna rabata. Uderzyły mnie stokrotki na trawniku i to, że nikt z nimi nie walczy:) Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta trawa w ogóle jest dziwna, nie widziałam żeby ktokolwiek ją kosił a ona gęsta, soczysta i niska.

   Usuń
 4. Uwielbiam rabaty bylinowe.
  Wilczomlecz możemy sobie podarować- nie przezimuje. Podoba mi się od zawsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się skrycie, że ja też szczególnie lubię bylinowe. Do drzew i krzewów nie mam głowy. Jakby mi przyszło zakładać nowy ogród to koniecznie musiałabym mieć starodrzew inaczej nie mam wyobraźni gdzie i co sadzić.

   Usuń
 5. Zawsze mnie one zachwycają na zdjęciach angielskich ogrodów - tyle w nich elegancji i piękna kolorystyka. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja doceniłam ten wilczomlecz widząc naocznie, wcześniej jakoś do mnie nie przemawiał. Zresztą oglądając cudze zdjęcia nie zawsze potrafią przenieść tę dawkę emocji, która jest wyczuwalna na własnej skórze zwiedzając angielskie ogrody.
   Ze zdjęciami jest różnie, a to nie ostry plan główny, albo za ciemne lub prześwietlone i bez głębi. Samemu zobaczyć te zestawienia i nasadzenia ... ech!

   Usuń
 6. Tym wilczomleczem zachwycam się od dawna, niestety, tylko na obrazku :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano właśnie, pozostaje nam obrazek lub podróże ;)

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)