sobota, 11 maja 2013

Za młodu.

Rośliny pstre, typu variegata lub ciemno listne często wiosenne kolory liści mają o wiele ciekawsze niż w później trakcie wzrostu. Takie mam wrażenie patrząc na bodziszka Geranium maculatum 'Espresso' o którego wiosennych liściach wspominałam tutaj oraz grupowo tutaj. Podobne odczucie mam co do młodych pędów tojeści kropkowanej (Lysimachia punctata) w odmianie 'Aleksander'.
Wyrastające zaciśnięte kapustki mają intensywnie zaróżowione brzegi blaszek. Smugi w trakcie wzrostu rozmywają się do całkowitego zaniku, ale nim zanikną - wdzięcznie podkreślają urodę byliny nadając jej lekkości pastelowych obrazków.Myślę, że przesadna jest fama o sile rozrastania się gatunku punctata. Owszem - bylina przyrasta dookoła znacznie powiększając kępę, ale nie wypuszcza zdradliwych rozłóg daleko od matecznej rośliny. Łatwo też "przywołać do porządku" przez wyrywanie wybranych pojedynczych pędów z gleby, gdyż mają dość krótkie korzonki płytko siedzące pod powierzchnią ściółki. Dotyczy to zarówno odmiany jak i gatunku ... przynajmniej w mojej zasobnej próchniczej glebie.Po przekwitnięciu usuwam gołe czubki pędów skracając całość o połowę. Roślina schludnie zregeneruje się niewielkimi gałązkami bocznymi oraz wzmocni podstawę kępy. Przy sprzyjającej pogodnej jesieni zdarza się jej jeszcze raz zakwitnąć niewielką ilością żółtych kwiatów.


6 komentarzy:

 1. A ja co roku wykopuję, zmniejszam liczbę pędów i wkopuję ponownie, pęd koło pędu, żeby kępa była zgrabna. Inaczej się rozłazi, może nie jakoś nadmiernie, ale jednak.

  A czy masz może odmianę 'Golden Alexander'?

  OdpowiedzUsuń
 2. Aleksandra mam od Ciebie (od 3 sezonów?) i jeszcze ani razu nie uszczykiwałam. Przyrasta kulturalnie dookoła. Co innego tojeść orszelinowata ... uuuu !

  Tej drugiej nie mam, a warta miejsca w ogrodzie ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tojeść kropkowaną mam zwykłą i pozwalam jej rosnąć jak jej się żywnie podoba. Spróbuję ją w tym roku przyciąć po kwitnieniu, może będzie ładniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Spróbuj koniecznie - obetnij poniżej miejsca gdzie były kwiaty. Kilka tygodni i roślina będzie jak nowa !

  OdpowiedzUsuń
 5. Orszelinowata jest piękna, a jeśli się nie przejmujesz ekspansywnością, to sadź. Takie małe wężyki nad rabatą fajnie powiewają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszym roku po przesadzeniu słabo kwitła, obecnie rozrosła się podwójnie. Cóż wyznaczę miejsce opaską a reszta za fraki i do kompostu ;)

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)