środa, 8 maja 2013

Różowe paluszki.

Ilekroć patrzę na młode pędy z listkami wyrastających z gleby serduszek okazałych 'Gold Heart' (Dicentra spectabilis) widzę tysiące małych paluszków skierowanych ku niebu. Po ostatnich wojażach głębinowych w ciepłych wodach Morza Czerwonego wiosenny wygląd byliny mogę również porównać do barwnych jamochłonów przytwierdzonych do porowatych skał.


A swoją drogą widzicie jakie zamieszanie tworzy nazwa zwyczajowa gatunku tej wiosennej byliny ?
Jedni mówią i piszą serduszka okazała w liczbie pojedynczej a niektórzy serduszka okazałe jako mnogiej. Winę za ten mętlik upatruję w kolejności słów nazwy łacińskiej: dicentra - serduszka spectabilis - okazałe.

Jednak nazwa potoczna odnosi się do niezliczenie dużej ilości oryginalnych kwiatów w kształcie serc - stąd okazałe serduszka.12 komentarzy:

 1. Nigdy nie skojarzyły mi się wyrastające serduszki/a z małymi paluszkami, ale masz rację -innym okiem dzięki Tobie na nie spojrzałam :) Uwielbiam je, jak i ich mniejsze siostry. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie samą zadziwia moja własna wyobraźnia. Skąd mi do głowy przychodzą takie skojarzenia ?!
   Prawda jest taka, że każda z okazałych kojarzy mi się z paluszkami :D

   Usuń
 2. jak ja lubię tu zaglądać, dziś byłam w ogrodniczym i znów nic mnie nie zachwyciło...szukam czegoś wyjątkowego...pewnie muszę trafić do Ciebie, hi, hi Gosia ..zapraszam do homefocuss na letnie DIY

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może zbyt wybredna jesteś, hihi ? Nie było choćby niebieskich czy różowych niezapominajek, które zawsze rozweselają ogród ? A nasiona maciejki już nabyłaś, może brak Ci właśnie maciejki !?

   Usuń
 3. Zachwycające. Mnie zadziwiają kły wychodzących z ziemi host i kapuściane głowy rozchodników okazałych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aha, masz rację. Kły hościane też wyglądają zabawnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ...już kiedyś widziałem takie palce wzrastające z ziemi. Szkoda że nie wiedziałem co z tego za piękna rzecz wyrośnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może wróć do tego miejsca i przekonają się co tam rosło.

   Usuń
 6. A ja zawsze czekam wiosną na pleśnienie modrzewi- jak zaczynają puszczać igiełki to wyglądają jakby pleśniały na zielono.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, muszę przyjrzeć się modrzewiowi za płotem u sąsiada. Ciekawe co mnie wyobraźnia podpowie :)

   Usuń
 7. Bardzo "ludzkie" te paluszki :) Aż się trochę zaniepokoiłam co Ty Miłko tak naprawdę wsadzasz do tej ziemi ;) ? A tak poważnie - zaczynam dojrzewać do zakupu sadzonki serduszek. Widzę kolejny raz tę roślinę na blogu i bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyli widzisz w nich również te paluszki co ja ? ;)

  Serduszki są fajne, takie radosne i wdzięczne. Akurat ta okazała zanika w niedługim czasie po kwitnieniu, musisz mieć to na uwadze.

  OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)