sobota, 12 maja 2012

Wiosenne gwiazdki śniegu.

Nie wszystkie pierwiosnki są wczesne. Tak się zwykło myśleć, że zaraz po stopnieniu śniegów pierwiosnki pokazują kwiaty. Odmiana Primula sieboldii 'Snowflake' zakwita, gdy większość bylin pokazała już liście a niektóre wręcz przekwitły. Rośnie też nietypowo, nie w kępkach a zadarniając pokrywa coraz większe obszary. Ale bez obaw, powoli pochłania centymetry wolnej przestrzeni nisko siedzącymi liśćmi. Są jasno zielonego koloru, ciasno stłoczone obok siebie, stojące jak żołnierze na baczność podczas wizytacji. Pokrywają je włoski, które szeleszczą pocierane o siebie przy plewieniu, jednak są delikatne i podatne na nieostrożne rozerwanie. Ten pierwiosnek szybciej kończy sezon wegetacyjny niż inne.
W maju i kwietniu pokazują się pierzaste kwiaty zebrane po kilka na szczycie pędów. Pięć płatków fantazyjnie powcinanych w czysto białym kolorze niemalże świecą na tle gęstych liści. Przyglądając się z bliska budowie kwiatów i kształtom płatków można dojrzeć podobieństwo do gwiazdki śniegu.
Ps.: W tym momencie chciałabym podziękować przyjaciółce o tajemniczo brzmiącym nicku Talibra, która swego czasu podczas zwiedzania jej nadmorskiego ogrodu obdarowała mnie tym przepięknym pierwiosnkiem. Jeszcze raz dziękuję !

4 komentarze:

 1. Prawda ? Ze wszech miar urodny !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnie się rozrosła, zresztą u Ciebie wszystkie rośliny wyglądają fantastycznie i są pięknie sfotografowane. Rzeczywiście jej płatki wyglądają jak płatki śniegu, mam jeszcze inną białą odmianę, nie jest tak powycinana.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten drugi to zapewne 'Snowdrop', ale myślę że "gwiazdeczka śniegowa" ładniejsza ;)

  OdpowiedzUsuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)