sobota, 16 czerwca 2012

Widoki sprzed deszczy.

Minęła deszczowa pora lata i świat skąpała w strugach wody. Typ opadów zmienny, od ciągłego strumienia do rozproszonej mżawki rodem ze spryskiwacza. Gleba nasiąkła i oby jak najwięcej zmagazynowała tej wilgoci oddając ją teraz w upały.
Do niedawna prosto stojące rośliny, teraz ugięły się pod naporem ociężałych od wody kwiatostanów. Dzięki zrobionym zdjęciom chwile przed niszczącymi deszczami zostały utrwalone.

Lubię gęste kwiatostany dzwonka skupionego i głęboki granatowy kolor. Wbrew zaleceniom dobrze znosi wilgoć w nogach podmokłej rabaty. Rozrósł się czym stanowi mocny akcent. Gdy przekwitnie obetnę wszystkie pędy i bylina szybko zagęści się nowymi liśćmi. Być może na jesieni znów zakołysze ciemnymi kwiatami, ale nie będzie to już tak spektakularne kwitnienie. Ot takie przypomnienie koloru.Podobnie czyściec wielkokwiatowy swobodnie poczuł się na skraju rabaty dumnie trzymając w górze gęste kwiatostany. Faktycznie i zgodnie z nazwą są duże i wyraźnie widać ich wnętrze. Dachówkowo nachodzące na siebie mechate liście szczelnie pokrywają powierzchnię broniąc dostępu światłu. Żaden chwast nie ma możliwości przebić się na zewnątrz i wszystkie składniki gleby czyściec wykorzystuje dla siebie.Obie rośliny robią ciemne plamy na słonecznej rabacie zazwyczaj skąpanej w słonecznych żółciach.


22 komentarze:

 1. Czyściec nieznany mi, a kolor piękny. Dzwonka nie mam. Kiedyś zaczęłam pozbywać się bylin, jako roślin pracochłonnych, dziś powoli znowu je wprowadzam do ogrodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyściec mało wymagający, urośnie na względnie suchym i mokrym. Oczywiście nie popadając w zbyt duże skrajności. Byliny dodają miękkości drzewom i krzewom, które dla mnie są jedynie "rusztowaniem" ogrodu.

   Usuń
 2. Od czasu jak mi ogród podeschł, to obfite kwitnienie dzwonków skupionych było tylko raz, w bardzo wilgotnym zeszłym roku. Nie wiem, skąd ta fama w podręcznikach, że wymaga on suchego miejsca. Moim zdaniem musi mieć trochę wilgoci. A na suchym to najlepiej mają się goździki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uuu, pewnie mówisz o tym sezonie, kiedy to mój ogród tonął w wodzie, rośliny mdlały z braku powietrza w korzeniach a trawnikiem szemrał potok ?
   Ten rok przyśpieszył decyzję o wykopaniu odwodnienia i dodatkowej studzienki.

   Usuń
 3. Połączenie kolorów dzwonka i czyśca bardzo malarskie, mnie osobiście podobają się takie zestawienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też je lubię, fiolet jest bardziej fioletowy a granat granatowy. Jeden kolor podkreśla barwę i temperaturę drugiego.

   Usuń
 4. Ja też uwielbiam ten ciemny odcień fioletu ... a tutaj wyjątkowo soczyście wyszedł ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A są granatowe, prawie czarne bródki, oj są. Masz takie barashko ?

   Usuń
 5. Piękne dzwonki, czyściec również, jedno współgra z drugim. Ja również uważam, że dzwonek uwielbia wilgoć a w suchych nie podlewanych stanowiskach tak po prostu marnieje. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla testu przesadziłam kępkę na sucha Syberię, chyba dwa sezony tam wegetował aż znikł zupełnie. Niestety ciągle nie mogę dochować się innych skupionych dzwonków. Co kupię lub dostanę białe, to albo je coś zje albo jest tak wątła że nie ma sił by rosnąć.
   Natomiast 'Caroline' zakwitła i chyba "będą z niej ludzie" ;)

   Usuń
 6. Dzwonki kiedyś miałam, ale za bardzo się rozrastały no i.... :)
  Czyśćca wielkokwiatowego mam i bardzo go lubię, a niedawno kupiłam czyśćca Hummelo... oby też tak pięknie się rozrastał jak ten pierwszy... pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odmiana 'Hummelo' całkiem podobna do Betonica officinalis, która wysokością i kolorem kwiatów wcale nie ustępuje nowemu czyśćcowi.
   A dzwonki faktycznie potrafią się rozrosnąć, to ich zaleta lub wada, choćby taki jednostronny ...

   Usuń
 7. Moje ulubione kolory :)
  Czyśćca mam i w tym roku zachwycił mnie. Dzwonka skupionego niedawno posadziłam i marzę o ładnie rozrośniętej kępce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że obie byliny poczuły oczekiwania i sympatię jaką do nich czujesz. Jak nic wzięły się za siebie ;)

   Usuń
 8. Przecudne kolory...
  Prześliczne kwiaty...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że też padłaś ofiarą urody bylin w moim ogrodzie ;)

   Usuń
 9. Chyba również ofiarą Twojego malarskiego języka i ciekawych opisów. Mnie one wciągają może i bardziej niż piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze uchodziłam za bajkopisarza ;)

   Usuń
 10. piękne rośliny i kolory.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odwdzięczają się za chwile uwagi i rozmowy ;)

   Usuń

Gorąco zachęcam do pozostawienia komentarza
i zapraszam ponownie :)